Konferencja dla nauczycieli przedmiotów ścisłych i przyrodniczych

Europe/Warsaw
Biblioteka (na prawo od wejścia głównego) (Kampus Chorzów)

Biblioteka (na prawo od wejścia głównego)

Kampus Chorzów

ul. 75 Pułku Piechoty 1, 41-500 Chorzów
Opis

Celem konferencji jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami przedmiotów ścisłych i przyrodniczych a przedstawicielami Instytutu Fizyki im. Augusta Chełkowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Wspólnie opracujemy efektywną strategię promocji kierunków nauk ścisłych i przyrodniczych, szczególnie tych oferowanych przez Instytut Fizyki. W trakcie wydarzenia omówimy najnowsze metody angażowania młodzieży, podzielimy się najlepszymi praktykami i zaplanujemy działania na rzecz popularyzacji kierunków oferowanych przez IF w latach 2025–2027. W programie znajdą się wykłady oraz panele dyskusyjne. Konferencja jest okazją do nawiązania bliższej współpracy między środowiskiem akademickim a szkołami, wspierając rozwój młodych talentów w naukach ścisłych. 

Uczestnicy
    • 16:00 16:15
      Statystyki - przegląd dotychczasowej działalności oraz wpływ na rekrutację, wyniki ankiet. 15min
      Mówca: K. Schmidt (Uniwersytet Śląski, WNSiT)
    • 16:15 16:25
      Aspekty prawne i organizacyjne uczestniczenia uczniów w wydarzeniach promocyjnych uczelni. 10min
      Mówca: B. Szymańska-Makowska
    • 16:25 16:40
      Warsztaty, pokazy, konkursy: Jak organizujemy wydarzenia popularyzujące naukę w naszej szkole? 15min

      Podzielenie się doświadczeniami w organizacji inspirujących wydarzeń edukacyjnych

      Mówcy: J. Grecka - Otremba, M. Szymura
    • 16:40 16:55
      Efektywna współpraca ze środowiskiem lokalnym: Firmy, uczelnie i instytucje jako partnerzy szkoły 15min

      Przykłady udanych (nieudanych?) partnerstw wspierających edukację uczniów i promocję nauk ścisłych.

      Mówcy: D. Kimla, S. Binek
    • 16:55 17:15
      Przerwa na kawę i poczęstunek 20min
    • 17:15 17:45
      Wykład popularnonaukowy: Materiały inspirowane naturą, czyli jeśli podpatrywać, to najlepszych! 30min

      W każdym momencie korzystamy w różnorodnych materiałów – czyszcząc zęby, jadąc samochodem czy biegnąc w butach. Chcemy aby były mocne, dopasowane, skrojone na miarę naszych wymagań. Aby je spełnić inżynierowie materiałowi sięgają po różne inspiracje, czasem mocno zaskakujące. A jeśli podpatrywać to tylko najlepszych – zobaczymy więc jakie triki stosuje największy wynalazca (matka natura), aby dostosować się do warunków.

      Natura jest pełna materiałów biologicznych, które w razie potrzeby mogą zmieniać właściwości. Na przykład pnie wielu drzew stoją twardo i mocno, ale mogą zginać się na wietrze, nie łamiąc się. Ośmiornice potrafią zmieniać kolor i fakturę swojej skóry, a także kształt ciała. Szyszki sosny mogą otwierać i zamykać łuski, aby zdążyć z uwolnieniem nasion. Zjawiska naturalne, takie jak te wspominane wyżej, inspirują do nieszablonowego myślenia w dążeniu do stworzenia syntetycznych materiałów o pożądanej funkcjonalności. Działania takie są podstawą biomimikrii, która ma na celu czerpanie wzorców z przyjętych przez naturę rozwiązań i przełożenie ich na ludzką działalność inżynieryjną. Czy rozumiemy i potrafimy powielić schematy proponowane przez naturę? Kogo zainspirował zimorodek? Po co rzep lepi się do psiego ogona (i komu on jest potrzebny?)? Dlaczego gekon chodzi po ścianach? No i po co łaskotać pająka? Odpowiemy na te i kilka innych pytań - zapraszam.

      Mówca: Dr S. Golba
    • 17:45 18:05
      Projekt "Wsparcie Procesu Sprawiedliwej Transformacji poprzez Promocję Edukacji Wyższej" jako szansa na promocję nauk ścisłych i przyrodniczych wśród młodzieży. 20min

      Głównym celem projektu jest podniesienie świadomości społecznej osób uczących się, pracujących i mieszkających na terenie jednego z siedmiu podregionów górniczych województwa śląskiego na temat szans i możliwości wynikających z procesu sprawiedliwej transformacji oraz zainteresowanie ich nowymi w regionie kierunkami kształcenia, które odpowiadają na aktualne trendy w zakresie zielonej i cyfrowej gospodarki.

      W ramach jednego z zadań w projekcie Uniwersytet Śląski ma możliwość zorganizowania wielu spotkań edukacyjno-informacyjnych z młodzieżą zarówno na terenie uczelni (70) jak i w szkołach średnich (76). Jest to niepowtarzalna okazja, aby pokazać przyszłym maturzystkom i maturzystom, że warto studiować na uczelniach w województwie śląskim. Planujemy także cykl terenowych wydarzeń edukacyjnych EduPromoDAY (28) z elementami kampanii promocyjno-informacyjnej procesu sprawiedliwej transformacji.

      Mówca: M. Bazan
    • 18:05 18:25
      Jak skłonić nieświadomych pasjonatów chemii i biologii do ich studiowania? - analiza agencji kreatywnej Huta19. 20min

      Podczas spotkania przedstawiona zostanie analiza młodego pokolenia oraz tego w jaki sposób należy kierować do nich przekaz i jakie aktywności organizować. Pokazane zostaną przykłady skutecznych strategii działania, które mają na celu przykuć uwagę potencjalnych zainteresowanych oraz struktura kampanii, która została zaprojektowana dla promocji biologii i chemii na Uniwersytecie Śląskim.

      Mówca: M. Bazan
    • 18:25 19:25
      Dyskusja 1h

      Opracowanie strategii promocji Instytutu Fizyki na lata 2025 – 2027